Nazywam się Krzysztof Wróbel. Wspinaczką zainteresował mnie ojciec mojego kolegi ze szkolnej ławki. Zabierał nas z końcem lat 70-dziesiątych z sobą w skały na Jurę. Byliśmy wtedy za młodzi by wziąć udział w kursie wspinaczkowy. Dopiero w liceum zapisaliśmy się na taki kurs w Klubie Wysokogórskim w Gliwicach. Szkolili na nim mnie Janusz Baranek i Wacek Sonelski (autor pierwszego nowoczesnego podręcznika wspinaczki skalnej).
W 1983 roku, zaraz po zakończeniu kursu skałkowego, mając w rękach upragnione skierowanie na Betlejemkę (Centralny Ośrodek Szkolenia PZA) udałem się w Tatry na Kurs Taternicki. Już w pierwszym taternickim sezonie prowadziłem drogi w VI stopniu trudności. Następne lata to bardzo intensywne wspinanie w skałach i Tatrach. Przeszedłem wtedy drogi na Mnichu, ścianie czołowej filara Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego oraz na Kazalnicy Mięguszowieckiej.
Wielki Filar Zerwy (Kazalnica Mięguszowiecka), wraz ze swoimi (jak na owe czasy nam się wydawało) monstrualnymi okapami był drogą, na której uczyłem się techniki hakowej - jak na pierwszą hakówkę cel był dość okazały :-) .
Kilkanaście kolejnych lat, to przesunięcie wspinaczkowych zainteresowań w stronę wspinaczki skalnej, w tym okresie poprowadziłem nowe drogi na Jurze Zawierciańskiej.
W międzyczasie skończyła się komuna, zaczęły się wyjazdy, we wreszcie dostępne, wymarzone rejony wspinaczkowe Europy zachodniej. Każda wspinaczka przynosiła nowe doświadczenia, uczyła, pozwalała lepiej zrozumieć ograniczenia, które w nas tkwią, lepiej przygotować się do następnych wejść, widzieć błędy, które popełniałem.
Nadszedł rok 2000, coraz częściej w gronie znajomych i przyjaciół zauważano fakt, że czas zacząć dzielić się tym moim, już wtedy ponad 20 letnim doświadczeniem, tą wiedzą zdobytą na ponad dwóch tysiącach dróg wspinaczkowych. Podjąłem więc decyzję, by wziąć udział w kursie instruktorskim Polskiego Związku Alpinizmu.
Z rekomendacją i skierowaniem z macierzystego klubu udałem się na egzamin kwalifikacyjny. Szkolenie trwało prawie dwa lata obejmowało zarówno aspekty techniczne, unifikację jak i metodykę szkolenia. Zakończyło się trzy etapowym stażem. Ostatni staż zrobiłem pod okiem, dziś już św. pamięci Bogdana Krauze. Jego rady i uwagi były bardzo cenne, pamiętam je i stosuję do dziś.
Po otrzymaniu legitymacji i blachy instruktorskiej, następnego roku, jako jeden z pierwszych instruktorów PZA uzyskałem również uprawnienia państwowe Instruktora Wspinaczki Sportowej UKFiS.
Wtedy też zacząłem prowadzić działalność szkoleniową pod szyldem ABC WSPINANIA. Do dnia dzisiejszego przez "mury" ABC WSPINANIA przewinęło się kilkuset kursantów. W 2005 roku powstała potrzeba budowy ściany wspinaczkowej. W jakiś czas potem FABRYKA MOCY otworzyła swoje hale dla wszystkich chętnych do uprawiania wspinaczki, czy to wyczynowo czy rekreacyjnie. W amju 2016 r. została zamknięta bo właściciel terenu podjął decyzje o wyburzeniu hali (dostaliśmy wypowiedzenie umowy)
Dziś ABC WSPINANIA jest jedną z najpopularniejszych szkół wspinaczkowych w Polsce, najlepszą naszą rekomendacją są nasi zadowoleni kursanci. ABC WSPINANIA to gwarancja rzetelnej jakości szkolenia opartego na wieloletnim doświadczeniu, stosowaniu wyłącznie atestowanego sprzętu oraz indywidualnemu podejściu do każdego z kursantów. Prowadzimy sekcje wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży. Organizujemy obozy i wyjazdy wspinaczkowe w skały w kraju i za granicą.
ABC WSPINANIA to dobry wybór - jestem o tym przekonany.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek Wróbel
Oferta szkoleń wspinaczkowych jakie można znaleźć w internecie jest bardzo szeroka. Zaczynając od szkoleń dosłownie 15-sto minutowych asekuracji na tzw. wędkę do szkoleń zimowych, alpejskich, technik hakowych dla już zdecydowanie bardziej zaawansowanych osób.
Tak czy inaczej każdy chciałby być szkolony przez instruktora z dużym doświadczeniem, umiejętnościami merytorycznymi i dydaktycznymi. Pisząc dużym doświadczeniem mam na myśli zarówno wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe jak i w pracy instruktorskiej. Gwarancję takiej sytuacji mamy w wypadku instruktorów PZA, większość z nich ma grubo ponad 20 letnie doświadczenie wspinaczkowe. Nie jest tak w wypadku instruktorów sportu a szczgólnie rekreacji ruchowej ze spec. wspinanie (i nie tylko), bo zasad uzyskania tego tytułu nie reguluje prawo tylko widzimisię organizatora kursu (zasada zapłać 500 a jutro wyślemy zasświadczenie). Zdecydowanie więc PRZESTRZEGAMY! Zweryfikuj instruktora zanim zapiszesz się na kurs, sprawdź czy jest na liście licencjonowanych instruktorów.
Masz jakieś pytania, chcesz rozwiać wątpliwości zadzwoń: tel.:609 465 237 odpowiemy na twoje pytania.
Zanim zapiszesz się na kurs musisz wiedzieć, że wspinanie jest dziś bardzo różnorodne, to już nie jest tak jak jeszcze 50 lat temu, gdzie w zasadzie celem było zawsze zdobywanie gór. Dziś wspinaczka ma wiele nurtów o bardzo odmiennej specyfice i związanym z tym poziomem ryzyka.
Doświadczenia i historia wielu wspinaczy pokazuje, że nasze plany i wyobrażenia ulegają modyfikacjom, dlatego bez względu jaką wspinaczką chcesz się w przyszłości zajmować czy to boulderingiem czy zimowym big wall-em, istotne jest by posiadać bardzo solidne podstawy edukacji wspinaczkowej.
Szkolenie towarzyskie (ktoś coś komuś pokaże) jest obarczone wieloma wadami, na ogół jest to robione w potrzebie chwili, więc nie ma czasu na kompleksowe omówienie tematu, sprowadza się to tylko do kilku słów, rób tak. Nie są omówione wtedy ani zagrożenia związane z tą sytuacją, ani pokazane warianty alternatywne.
Wspinaczka szczególnie górska jest w znacznym stopniu nieprzewidywalna, ciągle nas zaskakują nowe sytuacje, nowe zagrożenia. Każda wspinaczka jest absolutnie niepowtarzalna. Czym lepiej jesteśmy przygotowani, czym mamy większe doświadczenie tym większa szansa, że z tymi nowymi sytuacjami sobie poradzimy.
Dlatego decyzja o wyborze kursu wspinaczkowego jest tak istotna. W praktyce wiele osób kończy formalne szkolenie po zrobieniu podstawowego kursu, na dalsze szkolenie typu kurs taternicki decyduje się nie więcej niż 15% kursantów po kursach podstawowych. Dlatego warto jako pierwsze szkolenie wybrać taki kurs, który dla nam jak największą wiedzę i umiejętności.
Takim szkoleniem jest niewątpliwie kurs wspinaczki skalnej wg programu PZA czyli tzw. pełny kurs skałkowy.
Szkolenia i kursy oferowane przez szkoły wspinania i Kluby Wysokogórskie w Polsce (i za granicą):
szkolenie "pierwszy raz" na ściance wspinaczkowej
kurs na ściance wspinaczkowej
sekcje wspinaczkowe, treningi na ściankach (i w skałach)
kurs na drogach ubezpieczonych (tzw. sportowy)
kurs asekuracji naturalnej ( tzw. trad.)
pełny kurs skałkowy PZA
Umiejętności nabyte możemy dalej rozwijać na:
kursach taternickich
kursach wspinaczki hakowej (technika sztucznych ułatwień)
kursach turystyki zimowej
kursach lawinowych
kursach taternickich zimowych
wspinaczki lodowej
kursach wspinaczki w górach lodowcowych
obozach wspinaczkowych (w kraju i za granicą)
Osoby zainteresowane wspinaczką sportową mają też duże możliwości rozwoju. Praktycznie w każdym większym mieście są ścianki wspinaczkowe lub boulderowe gdzie prowadzone są sekcje treningowe dla dzieci , młodzieży i dorosłych, początkujących i zaawansowanych. Praktycznie co tydzień są gdzieś jakieś zawody wspinaczkowe, a są one już tak popularne, że terminy się często nakładają.
Jak widać jest więc wiele możliwości.
Kursy organizowane przez ABC WSPINANIA - patrz terminarz.
Przeczytaj też opinie o naszych szkoleniach: http://www.abcwspinania.info/kursy/opinie