Smaller Default Larger

Oferta szkoleń wspinaczkowych jakie można znaleźć w internecie jest bardzo szeroka.  Zaczynając od szkoleń dosłownie 15-sto minutowych asekuracji na tzw. wędkę do szkoleń zimowych, alpejskich, technik hakowych dla już zdecydowanie bardziej zaawansowanych osób.
Tak czy inaczej każdy chciałby być szkolony przez instruktora z dużym doświadczeniem, umiejętnościami merytorycznymi i dydaktycznymi. Pisząc dużym doświadczeniem mam na myśli zarówno wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe jak i w pracy instruktorskiej.  Gwarancję takiej sytuacji mamy w wypadku instruktorów PZA, większość z nich ma grubo ponad 20 letnie doświadczenie wspinaczkowe. Nie jest tak w wypadku instruktorów sportu a szczgólnie rekreacji ruchowej ze spec. wspinanie (i nie tylko), bo zasad uzyskania tego tytułu nie reguluje prawo tylko widzimisię organizatora kursu (zasada zapłać 500 a jutro wyślemy zasświadczenie). Zdecydowanie więc  PRZESTRZEGAMY! Zweryfikuj instruktora zanim zapiszesz się na kurs, sprawdź czy jest na liście licencjonowanych instruktorów.

Masz jakieś pytania, chcesz rozwiać wątpliwości zadzwoń: tel.:609 465 237 odpowiemy na twoje pytania.

Zanim zapiszesz się na kurs musisz wiedzieć, że wspinanie jest dziś bardzo różnorodne, to już nie jest tak jak jeszcze 50 lat temu, gdzie w zasadzie celem było zawsze zdobywanie gór. Dziś wspinaczka ma wiele nurtów o bardzo odmiennej specyfice i związanym z tym poziomem ryzyka.
Doświadczenia i historia wielu wspinaczy pokazuje, że nasze plany i wyobrażenia ulegają modyfikacjom, dlatego bez względu jaką wspinaczką chcesz się w przyszłości zajmować czy to boulderingiem czy zimowym big wall-em, istotne jest by posiadać bardzo solidne podstawy edukacji wspinaczkowej.

Szkolenie towarzyskie (ktoś coś komuś pokaże) jest obarczone wieloma wadami, na ogół jest to robione w potrzebie chwili, więc nie ma czasu na kompleksowe omówienie tematu, sprowadza się to tylko do kilku słów, rób tak. Nie są omówione wtedy ani zagrożenia związane z tą sytuacją, ani pokazane warianty alternatywne.

Wspinaczka szczególnie górska jest w znacznym stopniu nieprzewidywalna, ciągle nas zaskakują nowe sytuacje, nowe zagrożenia.  Każda wspinaczka jest absolutnie niepowtarzalna.  Czym lepiej jesteśmy przygotowani, czym mamy większe doświadczenie tym większa szansa, że z tymi nowymi sytuacjami sobie poradzimy.
Dlatego decyzja o wyborze kursu wspinaczkowego jest tak istotna. W praktyce wiele osób kończy formalne szkolenie po zrobieniu podstawowego kursu, na dalsze szkolenie  typu kurs taternicki decyduje się nie więcej niż 15% kursantów po kursach podstawowych. Dlatego warto jako pierwsze szkolenie wybrać taki kurs, który dla nam jak największą wiedzę i umiejętności.  
Takim szkoleniem jest niewątpliwie kurs wspinaczki skalnej wg programu PZA czyli tzw. pełny kurs skałkowy.
Szkolenia i kursy oferowane przez szkoły wspinania i Kluby Wysokogórskie w Polsce (i za granicą):
    szkolenie "pierwszy raz" na ściance wspinaczkowej
    kurs na ściance wspinaczkowej
    sekcje wspinaczkowe, treningi na ściankach (i w skałach)
    kurs na drogach ubezpieczonych (tzw. sportowy)
    kurs asekuracji naturalnej ( tzw. trad.)
    pełny kurs skałkowy PZA
Umiejętności nabyte możemy dalej rozwijać na:
    kursach taternickich
    kursach wspinaczki hakowej (technika sztucznych ułatwień)
    kursach turystyki zimowej
    kursach lawinowych
    kursach taternickich zimowych
    wspinaczki lodowej
    kursach wspinaczki w górach lodowcowych
    obozach wspinaczkowych (w kraju i za granicą)
Osoby zainteresowane wspinaczką sportową mają też duże możliwości rozwoju. Praktycznie w każdym większym mieście są ścianki wspinaczkowe lub boulderowe gdzie prowadzone są sekcje treningowe dla dzieci , młodzieży i dorosłych, początkujących i zaawansowanych. Praktycznie co tydzień są gdzieś jakieś zawody wspinaczkowe, a są one już tak popularne, że terminy się często nakładają.
Jak widać jest więc wiele możliwości.

Kursy organizowane przez ABC WSPINANIA  - patrz terminarz.

Przeczytaj też opinie o naszych szkoleniach: http://www.abcwspinania.info/kursy/opinie